Postępowanie z pacjentem, który uległ odmrożeniu i wyziębieniu. W tym wydaniu praca w laboratorium, wykonywanie posiewów bakteriologicznych, barwienie preparatów i wykonywanie antybiogramów. Ponadto rehabilitacja poświęcona pacjentowi z niestabilnością szczytowo-obrotową, laseropunktura u psów z dyskopatią, ptaki ozdobne i jeże pigmejskie - utrzymanie, pielęgnacja i żywienie.
Nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu zwierząt, ubój rytualny - te i wiele innych tematów właśnie tutaj!
Poprzednie rozważania zakończyliśmy na etapie pobierania materiału klinicznego. Niniejsza część zostanie poświęcona dalszej jego obróbce.
Okres jesienno-zimowy obfituje w chłodne, nierzadko mroźne dni, a zwłaszcza noce. W praktykach weterynaryjnych jest to czas, kiedy zdecydowanie częściej przynoszone są znalezione bądź odnalezione wyziębione czworonogi.
Skuteczne wykonanie zabiegu periodontologicznego („na przyzębiu”) za pomocą tępych narzędzi jest praktycznie niemożliwe. Pożądany efekt możemy uzyskać stosując narzędzia z prawidłowo utrzymaną końcówką roboczą.
Do ptaków ozdobnych utrzymywanych przez człowieka można zaliczyć: wróblowate, papugi, gołębiowate, kuraki i inne. Ptaki ozdobne, tak jak wszystkie zwierzęta, wymagają zabiegów pielęgnacji: przycinania pazurków, korekcji dzioba, czyszczenia i przycinania piór.
Niestabilność szczytowo-obrotowa, zwana również nadwichnięciem czy podwichnięciem stawu szczytowo-obrotnikowego, bywa częstą przyczyną występowania zaburzeń neurologicznych u psów ras miniaturowych i małych. Poniższy artykuł przedstawia przykładowy plan postępowania rehabilitacyjnego w leczeniu zachowawczym oraz po zabiegu operacyjnym.
Biostymulacja laserowa (LLLT) jest nowoczesną, interdyscyplinarną metodą leczniczą, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Obecnie nie dyskutuje się już o tym, czy laseroterapia o małej mocy jest skuteczna, ale o tym, jakie jej zastosowania są najbardziej efektywne. Coraz częściej stosowana jest również w weterynarii.
W wyniku prowadzenia intensywnej selekcji hodowlanej, pies jest gatunkiem charakteryzującym się największym zróżnicowaniem rasowym. Różnice te wpływają na wiele aspektów życia i potrzeb zwierzęcia, nie zawsze dostrzeganych przez właściciela.
Przyjmując na siebie odpowiedzialność prowadzenia szczenięcia w salonie groomerskim musimy bardzo dobrze znać specyfikę obsługiwanej rasy. Składa się na nią wzorzec, przeznaczenie rasy – użytkowość – a co za tym idzie cechy charakteru, skłonności do chorób związanych z rasą itp.
Terriery to bardzo duża grupa psów o najbardziej zróżnicowanym wyglądzie i sierści. Dlatego w niniejszym cyklu artykułów omawiającym ich pielęgnację podzielone zostały na stosowaną technikę groomerską.
Nasz rodzimy jeż europejski podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Nie wolno go łapać i hodować w domu. Miłośnicy jeży muszą więc ograniczyć się do obserwacji jego życia w przyrodzie. Czy to oznacza, że w domu nie wolno nam trzymać żadnego jeża? Sytuacja nie wygląda tak źle.
W obecnym czasie coraz więcej opiekunów czworonogów przywiązuje uwagę do zachowania swoich pupili. Co więcej, człowiek troszczy się o psy i koty traktując je jak członków rodziny. Z tego powodu w społeczeństwie funkcjonuje potrzeba konsultacji weterynaryjnej i coraz częściej potrzeba konsultacji behawioralnej czy też szkoleniowej.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dla psa wizyta w salonie zawsze będzie stresująca. Na pewno jedną z rzeczy, o których trzeba podczas niej pamiętać, jest to, by starać się zminimalizować stres.
Wracamy do pracy personelu weterynaryjnego z gabinetu w Złotowie, w północnej Wielkopolsce. W poprzednim artykule mogliśmy zapoznać się z charakterystyką pracy ze zwierzętami towarzyszącymi. Tym razem ruszamy z miejsca i jedziemy… Przyjrzyjmy się pracy technika weterynarii w terenie.
Nasza codzienna praktyka odkryła przed nami niejeden interesujący przypadek, jednakże to, co przydarzyło się pewnej goldence przeszło nasze wszelkie oczekiwania.
Lyssetky, czyli znaczki przypinane psom do obroży informujące o fakcie zaszczepienia, wprowadził do Polski w 2006 roku Andrzej Ostrowski. Spełniają one kilka funkcji przydatnych zarówno dla lekarzy weterynarii, techników, jak i właścicieli zwierząt.
Gabinet weterynaryjny Med-Wet w Bielsku-Białej powstał 9 lat temu. Początkowo pracowało w nim trzech lekarzy. Dzisiaj zespół ten uzupełnia dwóch techników weterynarii.
W dniach 5-7 października odbył się wyjątkowy, jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ. Tradycyjnie został on zorganizowany w Centrum Kongresowym „Gromada” w Warszawie. Jak co roku na Kongres zjechała duża liczba lekarzy weterynarii i techników z całej Polski. Organizatorzy zaprosili kilkudziesięciu prelegentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, którzy wygłosili łącznie 35 wykładów w różnych sekcjach.
W dniach 8-9 grudnia 2012 r. w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone tematyce agresji występującej u psów. Spotkanie, zorganizowane przez Joannę Iracką, Marię Habrowską i Agatę Sowińską, poprowadził Joël Dehasse z Belgii.
Seminarium Wildlife Center of Virginia pod patronatem Ministerstwa Środowiska zakończyło się wielkim sukcesem. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 6-7 grudnia 2012 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zgromadziło osoby zaangażowane w ochronę dzikiej przyrody z całego kraju.
24-25 listopada 2012 r. Polskie Stowarzyszenie Groomerów zorganizowało kolejne spotkanie z mistrzami światowego groomingu. Tradycyjnie odbyło się ono w Owińskach k. Poznania.